Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

DVB-T w województwie lubuskim

Historia

DVB-T w województwie lubuskim zadebiutowało 8 kwietnia 2008 roku.

TVP wraz z Emitelem uruchomiły wówczas emisję z dwóch centrów nadawczych - w Jemiołowie i Wichowie, dzięki czemu zasięgiem objęto rejon od Bolesławca do południowych bram Gorzowa Wielkopolskiego.

Transmisja odbywała się na kanale 45 (666 MHz) z mocą 50 kW (RTCN Żagań/Wichów) i 17 kW (RTCN Zielona Góra/Jemiołów) z obu obiektów - tzw. sieć jednoczęstotliwościowa (SFN - Single Frequency Network).

Skład programowy testowego multipleksu:

TVP 1, TVP 2, TVP Info (Gorzów Wielkopolski), TVP Sport, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, oraz stacje radiowe Polskiego Radia: Jedynka (PR 1), Dwójka (PR 2) i Trójka (PR 3).

Obraz nadawano w MPEG-4 AVC / H.264, dźwięk AC-3 (Dolby Digital). W pierwszej połowie 2008 roku pojawiło się tylko kilka modeli telewizorów z właściwym tunerem MPEG-4 HD. Właściwie do końca 2009 roku kiedy to pojawiło się rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych.

Od sierpnia 2008 do 12 czerwca 2009 roku w multipleksie zamiast TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia nadawano kanał w wysokiej rozdzielczości TVP HD.

28 października 2008 do nadawanych w multipleksie stacji radiowych dołączono Radio Zachód.

Od 31 października 2008 sygnał z nadajnika w Jemiołowie znacznie się poprawił, dzięki nadawaniu z głównego systemu antenowego i dookólnie. Dzięki temu zasięgiem DVB-T objęte zostało praktycznie całe województwo lubuskie - jako pierwszy region w kraju. Na początku grudnia 2008 nadajnik pracował już z mocą docelową 100 kW.

12 czerwca 2009 zmieniono skład multipleksu na następujący: TVP 1, TVP 2, TVP Info Gorzów, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, oraz Radio Zachód. Natomiast 6 dni później dokonano kolejnej korekty programów na skład niemal docelowy jak to początkowo zakładano (pierwotnie zamierzano uruchomić tzw. multipleks odtworzeniowy z ofertą 7 stacji dostępnych dotychczas analogowo): TVP1, TVP2, TVP Info Gorzów, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, oraz Radio Zachód.

Po kolejnych opóźnieniach we wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej 28 września 2010 roku skład multipleksu ponownie został zmieniony - wyłączono z niego kanały TVP, kontynuowano nadawanie stacji nadawców prywatnych: Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls, oraz dodano 4 plansze testowe. Zmieniono również nieco parametry emisji - sieć SFN na kanale 45 została wyłączona, a oba dotychczasowe nadajniki kontynuowały emisję na kanałach 46 (Jemiołów) i 41 (Wichów). Oficjalnie Multipleks nr 2 wystartował 30 września.

  

Zrzuty ekranu: Kaffeine - system: PCLinuxOS

1 grudnia 2010 do multipleksu dołączono kanał TVN Siedem.

Od środy, 20 kwietnia 2011 w Gorzowie Wielkopolskim i najbliższych okolicach na kanale 21 jest dostępny Multipleks nr 3 z kanałami TVP:
TVP 1, TVP 2, TVP Info Gorzów Wielkopolski, TVP Kultura i TVP Historia. Jest to pierwszy oficjalny nadajnik MUX-3 w województwie lubuskim.

25 maja 2011 w multipleksie 2 włączono testowy sygnał programu Polsat Sport News. 5 dni później - 30 maja nastąpił start programu TV 6.

7 grudnia 2011 w województwie lubuskim Multipleks nr 1 (kanał 45) z kanałami TVP 1, TVP 2, oraz TVP Info Gorzów Wielkopolski. Oficjalna emisja ruszyła 15 grudnia.

17 grudnia 2011 na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja "Naziemna Telewizja Cyfrowa - Dla Ciebie" organizowana przez Koło Naukowe UZ.NET.
Konferencja miała na celu przybliżenie społeczności akademickiej oraz mieszkańcom naszego regionu zalet, możliwości, oraz problemów związanych z przejściem z analogowego systemu nadawania na cyfrowy w naszym województwie. Na konferencji został również zaprezentowany sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Plan Konferencji:
1. "Proces legislacyjny związany z uchwalaniem ustawy o wrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej", senator Stanisław Iwan
2. "Wyłączenie emisji analogowej programów telewizyjnych na obszarze województwa lubuskiego", Urząd Komunikacji Elektronicznej, Dyrektor Delegatury w Zielonej Górze, Michał Półtorak
3. Prezentacja możliwości i urządzeń do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, przedstawiciele firmy Satmania.pl

Do domów w woj. lubuskim były wysyłane pisma informujące o wyłączeniu telewizji analogowej.

7 listopada 2012 w godzinach nocnych wyłączono nadajniki analogowe. Województw lubuskie było pierwszym regionem w kraju w którym dokonano wyłączenia analogu.

Zobacz film na którym widać moment wyłączenia (TVP 1 z RTCN Zielona Góra / Jemiołów - kanał 32) Youtube

20 maja 2013 roku Multipleks nr 3 włączono również z nadajników w Jemiołowie i Wichowie - dołączyły do nadawanego już od 2 lat w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 28 kwietnia 2014 kiedy to wystartował Fokus TV skład naziemnej telewizji cyfrowej (1, 2 i 3 multipleks) pozostaje bez zmian.

 

W dniu 19 lipca 2016 z multipleksu nr 3 wyłączono TVP Polonia. Aby nadal oglądać ten program należy korzystać z telewizji kablowej lub satelitarnej.

 

25 października 2016 w województwie lubuskim w Jemiołowie uruchomiono nadajnik multipleksu nr 8, pracujący inaczej niz 4 poprzednie w paśmie VHF - na kanale 8. Natomiast 7 listopada 2016 sygnał mux-8 włączono również z RTCN Żagań / Wichów.

Multipleks 8 posiada 7 miejsc na kanały telewizyjne w jakości SD. 4 miejsca przyznane zostały dla nowych nadawców prywatnych, a 3 miejsca na 3 kanały SD lub 1 kanał SD i 1 kanał HD dla telewizji publicznej TVP.

 

7 czerwca 2018 roku w multipleksie 3 wyłączono kanał TVP Rozrywka w to miejsce udostępniono TVP Sport.

 

22 grudnia 2018 w multipleksie 8 włączono kanały TVP Sport HD i TVP Rozrywka.

 

Stan obecny

W województwie lubuskim dostępne jest 5 multipleksów w tym jeden kodowany (tzw. Telewizja Mobilna Cyfrowego Polsatu).

Multipleks 1

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 Eska TV muzyczno-rozrywkowy
2 TTV społeczno-informacyjny
3 Polo TV muzyczny (disco-polo)
4 ATM Rozrywka rozrywkowy
5 TV Trwam religijny
6 TVP ABC dla dzieci i ich rodziców
7 Stopklatka TV filmowy
8 Fokus TV dokumentalny

Multipleks 2

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 Polsat ogólny
2 TVN ogólny
3 TV 4 ogólny
4 TV Puls ogólny
5 TVN Siedem filmy / seriale
6 Puls 2 dziecięcy / ogólny
7 Super Polsat ogólny
8 TV 6 ogólny

Multipleks 3

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 TVP 1 HD ogólny
2 TVP 2 HD ogólny
3 TVP 3 Gorzów regionalny
4 TVP Kultura kultura
5 TVP Historia dokumentalny / historyczny
6 TVP Sport sportowy  
7 TVP Info HD informacyjny

Multipleks 4 - kodowany (płatny) - wymaga specjalnego dekodera

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 Polsat News informacyjny  
2 Polsat Sport sportowy  
3 Polsat Sport Extra sportowy  
4 Kino Polska filmy / seriale  
5 Polsat Film filmy / seriale  
6 Comedy Central filmy / seriale  
7 Nickelodeon dziecięcy  
8 TVP Seriale seriale  
9 Comedy Central Family filmy / seriale  
10 Polsat Cafe    
11 Polsat Play    
12 TVN Style    

Multipleks 8

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 TVP Sport HD sportowy
2 TVP Rozrywka  
3 Metro ogólny
4 Zoom TV ogólny
5 Nowa TV ogólny
6 WP ogólny
  HbbTV (telewizja hybrydowa) numeracja wg LCN:
89: Legia Warszawa;
92: test1;
93: test2;
94: test3;
95: test4;
96: test5;
97: test6;
98: test7;
99: EmiTV
   

 

W południowych krańcach lubuskiego dostępny jest również multipleks lokalny TV Łużyce.

Multipleks L-1

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 TV Łużyce lokalny / informacyjny
3 Stars TV muzyczny
4 Eska TV Extra muzyczny

 

W południowo wschodnich krańcach lubuskiego dostępny jest również multipleks lokalny TVL.

Multipleks L-7

Nr Nazwa programu Gatunek Logo
1 TV Regionalna lokalny / informacyjny  

 

Zobacz spis planowanych multipleksów DVB-T2 w województwie lubuskim:

Planowane DVB-T2 lubuskie

 

Aktualizacja: 22-12-2018