Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak założyć konwerter monoblock

włącz .

Pewnego dnia gdy zapragniemy poszerzyć ofertę bezpłatnych programów w posiadanym przez nas odbiorniku satelitarnym najczęściej co może nam przyjść do głowy to instalacja dodatkowego konwertera, aby odebrać sygnał z "nowego" satelity.

Pozornie instalacja konwertera wydaje się być banalnie prosta, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Opiszemy tutaj opcję dotyczącą odbioru z drugiej pod względem popularności pozycji satelitarnej w Polsce, czyli Astra 1 (19,2 st. Wschód).

 

Znajdziemy tam kilka kanałów w języku polskim (TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TV Trwam), ponad 20 30 stacji HDTV (m.in. ZDF, arte, 3Sat, BBC World News, RT), kilkanaście międzynarodowych kanałów informacyjnych, oraz ponad 100 telewizji w języku niemieckim. Zyskujemy też dostęp do ponad 100 stacji radiowych z Niemiec, Francji, czy Holandii. Czy tuner/dekoder który posiadamy umożliwi odbiór sygnału z innych satelitów? Generalnie niemal każdy dostępny na rynku tuner cyfrowy (DVB-S) posiada wbudowaną opcję sterowania przełącznikami DiSEqC. Ważne aby tuner współpracował z DiSEqC 1.0; 1.1 lub wyższym. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji obsługi tunera. Umożliwiają one odbiór z kilku lub nawet kilkunastu satelit dzięki połączeniu konwerterów w jeden wspólny przewód idący do odbiornika (tunera) Jak prawidłowo zainstalować konwerter monoblock? Najprościej jest wykorzystać do tego widoczny na zdjęciu poniżej konwerter typu monoblock.

Jeśli dotychczas używaliśmy antenę z konwerterem do odbioru z jednego satelity (HotBird). Bez przestawiania anteny zdejmujemy konwerter pojedyńczy, następnie zakładamy (tak jak na zdjęciu) konwerter monoblock. Ważne: wymiary anteny to 80-90 cm! Pozostaje nam jeszcze konfiguracja tunera. W menu instalacji znajdziemy konfigurację LNB (konwertera). Rodzaj przełącznika wybieramy DiSEqC 1.0. Do satelity HotBird przypisujemy "port 1" (może wystąpić też oznaczenie: "LNB 1", "LNB A", lub "1/2" i "1/4"). Podobnie postępujemy z satelitą Astra 1 [19,2 Wschód] przypisujemy do niej "port 2" (może wystąpić też oznaczenie: "LNB 2", "LNB B", lub "2/2" i "2/4"). Na rynku można spotkać konwertery dedykowane na rynek Europy zachodniej, gdzie najważniejszym satelitą jest Astra 1; w takim przypadku HotBird = "Port 2", a Astra = "Port 1". Gdy już powyższą konfigurację mamy zapisaną przystępujemy do wyszukiwania programów. Zalecam użyć opcję wyszukiwania "tylko FTA" czyli trybu w którym odbiornik wyszuka i zapamięta wyłącznie kanały ogóolnodostępne. Miłego oglądania!

Artykuł i komentarze przeniesione ze strony medialubuskie.eu/blog

{jcomments on}

medialubuskie.eu

Serwis poświęcony mediom na Ziemi Lubuskiej.

Telewizja i radio w województwie lubuskim.

W sieci od 17 grudnia 2003

Kontakt

e-mail: info@medialubuskie.eu

GG# 11602948